Legenda - O kováři a hvězdě

13. března 2016 v 16:58 | Frána |  Ostatní
Na tvůrčím psaní byl druhý úkol. Napsat legendu o tom, jak vzniklo naše jméno. A tak vzniklo tohle. Příjemné čtení :)
Frána :)

O kováři a hvězdě

Kdysi dávno, když ještě nad světem bděli bohové, vypadala noční obloha jinak. Hvězdy nebyly tak vzdálené, shlížely na zem a pozorovaly lidi, stejně jako lidé v dnešní době pozorují je. Noc co noc tančily po obloze a stávaly se inspirací umělců. A občas, když zrovna nevěděly, čím by se zabavily, dávaly úkoly poutníkům. Těm, kteří uspěli, splnily přání. Každý, kdo to ale nezvládl, byl odsouzen do konce života vzhlížet jedině ke hvězdám a zbytek světa neviděl, protože už nikdy nemohl najít větší krásu.
To potkalo i mladého kováře, který se za jasné noci vracel domů. Hvězdy mu tehdy daly hádanku, ptaly se ho na jméno své nejmladší sestry. Nebohý muž netušil, že bohové před dávnými věky zakázali nebešťanům jmenovat se, a i kdyby to snad věděl, nevzpomněl by si. Příliš se mu při pohledu na krásnou dívku zatmíval rozum.
"Kdyby bylo po mém, nosila by jméno Inanna - jméno stejně vzácné, jako její zářivý úsměv. Jen si nejsem jistá, zda-li je hodno takové krásy," usmál se, uklonil a odešel, protože mu bylo jasné, že otázku nezodpověděl. Mladičkou hvězdu to očarovalo. Přestože ho její sestry zavrhly, ona od něj nechtěla odvrátit svou tvář. Následovala ho na každém kroku a jméno, kterým ji nazval, přijala za vlastní.
To ovšem rozhněvalo bohy. Když se nebešťanka pojmenovala, brali to jako projev vzpoury, už jim nebyla tou bezmezně oddanou služkou. Museli zabránit tomu, aby jejímu příkladu následovaly další hvězdy. Za trest zamilovanou dívku svrhli na zem a proměnili ji v kov, jakého na světě doposud nebylo.
Když ji kovář našel, rozplakal se. Jeho slzy dopadaly jedna za druhou na mrtvé tělo a kouzlem bohyně milosrdenství, které se nešťastného páru zželelo, v něm probudily nový život, jiný než ten předchozí. Mladík vzal tělo hvězdy do kovárny a s pomocí truchlících nebešťanek si vykoval dvě dcery. Inu a Annu. Hvězdami zrozené.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ilía Ilía | E-mail | Web | 17. března 2016 v 23:56 | Reagovat

To je krásné. Mám z toho takový poklidný pocit, úplně slyším, jak by mi to mamka mohla vyprávět, když jsem byla malá. Doopravdy nevím, co k tomu dodat. Je to tak krásně křehké, že se bojím, abych to nerozbila :3 :)

2 Cyan Cyan | 14. září 2016 v 12:36 | Reagovat

Nechceš napsat nějaké pohádky, legendy etc.? :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama