Steampunk jede

24. února 2016 v 19:09 | Frána |  Inspirace
Tak jsem zjistila, že mám zoufalý nedostatek rubrik, protože najít nějakou, do které by se hodil tento článek, byla hrůza. Nakonec jsem zvolila cestu nejmenšího zla a hodila to do kostýmových záležitostí, přestože to není tak úplně pravda.
Připravuju se na seminární práci na výtvarku a protože jsme měli libovolné téma, skončila jsem nakonec u steampunku. Měla bych jí psát, čas je do konce února. Ale znáte to, prokrastinace je mocná čarodějka a tak místo toho brouzdám hlubinami internetu, prohlížím si nádherné obrázky a dělám houby. Proto jsem se nakonec rozhodla napsat tento článek, docela doufám, že se mi podaří donutit se napsat o tom něco víc a to zajímavější formou, než tou seminární. Potom bude stačit zkopírovat a poupravit :D Pro začátek první část. Úvod a móda.

Pro začátek inspirující písnička:

Úvod

Steampunk je původně převážně literární žánr, který se ovšem přenesl i do celé řady jiných výtvarných oborů - například do módy, ale i architektury či kinematografie. Vychází z nesplněných představ devatenáctého století o blízké i daleké budoucnosti, je to ale zároveň projev fascinace dnešních lidí dobou páry. Hojně se v něm vyskytují motivy nejrůznějších dopravních prostředků, jako jsou vlaky nebo třeba vzducholodě a to se dá koneckonců odvodit i podle názvu - steampunk, v češtině by se dal nazvat jako paropunk. Typickými jsou obecně ozubená kola, dále pak třeba hodinky a jejich komponenty, dá se zasadit do mnoha různých dob, od viktoriánské, přes dobu postapokalistickou, až k prostředí divokého západu. V tom původním, literárním pojetí patří mezi nejznámější díla knihy od Verna nebo H. G. Wellse.

Toto téma jsem si vybrala, protože patřím mezi lidi, kterým tento styl učaroval. Sama vlastním několik knih, ale i doplňků a kusů oblečení v tomto stylu a podívat se na něj do hloubky jsem chtěla už delší dobu, tuto seminární práci jsem brala jako příležitost.

Móda

Steampunkové oblečení se nejčastěji inspiruje viktoriánskou módou. Viktoriánská doba byla, co se týče stylů oblékání, velice pestrá, obzvláště pak u oděvů dámských. Chvílemi se pod širokými sukněmi nosily krinolíny, časem je zase nahradily úzké sukně pouze s honzíkem - tvrdou kosticovou či drátěnou konstrukcí nebo vycpávkou ve tvaru půlměsíce podobné polštářku, která se uvazovala kolem pasu a opticky pak dámě zvětšovala pozadí.

I tento prvek se ve steampunku objevuje, jen už není snaha ho zakrýt, kolikrát je naopak konstrukce vyzdvihována a je plnohodnotnou součástí oblečení.
S tím souvisí i to, že ve steampunku už dávno neplatí, že dámy musí nosit pouze sukně. Přestože se s dlouhými spodními sukněmi překrytými svrchními turnýrami, které jsou řasené a velmi zdobné, můžeme setkat, mnohem častější jsou krátké sukně například s vysokým pasem nebo kalhoty.
Svrchní část oblečení často tvoří halenka a přes ni korzet nebo vestička. Ty bývají často výrazné, zdobené nejrůznějšími aplikacemi od ozubených koleček a klíčků po řetízky a pásy.

Pánové ve steampunkovém oblečení jsou většinou na první pohled čestní gentlemani.
Kabát a vesta jsou na běžném pořádku dne, jde se setkat ale i se spoustou součástí, které ukazují na vynálezy této smyšlené doby. Staré potápěčské skafandry, mechanické končetiny, jetpacky i křídla, s tím vším se člověk může setkat a není to omezeno jen na pánské oblečení, jen je to tam častější. Záleží zkrátka na tom, jak moc člověk dokáže popustit uzdu své fantazii.
Důležitými doplňky jsou pak pro obě pohlaví např. steampunkové brýle, klobouky, převážně pak cylindry a jejich zmenšené podoby používané jako doplňky do vlasů, různé nátepníky, vázanky nebo třeba zbraně.

Kate Lambert pracující také pod přezdívkou Kato je jakožto módní návrhářka a modelka jedna z nejznámějších tváří steampunku. Její prací i vzhledem je inspirován například jak komiks Lady Mechanika, který bude zmíněn později, tak i celá řada jiných knih zabývajících se steampunkem a jeho módou. Založila oděvní společnost Steampunk Couture, mimo jiné také píše do časopisů Ladies of Steampunk a LoSP Bronze Age magazines.

A nakonec zase inspirační video, tentokrát pro potěchu zraku :)


Frána :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ilía Ilía | E-mail | Web | 26. února 2016 v 22:16 | Reagovat

Nic podobného doma nevlastním, ale jednou bych vážně ráda. Steampunk má něco do sebe a poslední dobou na sobě začínám pozorovat jisté rozvíjející se nutkání prohlížet tématické obrázky. Další závislost právě teď nepotřebuju :D
Moc pěkný a přehledný článek :)

2 vivienne vivienne | Web | 28. února 2016 v 9:56 | Reagovat

Ten styl se mi hodně líbí,ale chodit bych v tom asi nemohla... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama