Já, pisálek - Žánr

4. srpna 2014 v 15:06 | frana-alrika |  Projekty

5) Žánr


Jaký žánr příběhů obvykle píšeš?
Začínala jsem na hrdinské a rádoby historické fantasy. Všichni to znáte - elfové, trpaslíci, draci... Dnes už můžu říct, že jsem toto období zdárně opustila a už nikdy se k němu nevrátím. Teď je mým nejoblíbenějším žánrem asi městská fantasy s nádechem hororu. Nebo spíš tak by to mělo vypadat. Jak nakonec povídka vyzní pro čtenáře je druhá věc.


Držíš se striktně jednoho žánru, či žánry střídáš?
Ale vůbec ne! Žánry střídám jak ponožky. Jednou píšu to, jindy ono, snažím se nezůstat uvězněná v jednom světě a dát své fantazii možnost se rozpínat. Stejně se ale více či méně držím oblíbeného a známého - městská nebo klasiká (ovšem bez trpaslíků, elfů i draků) fantasy, tajemno, horory, postapoktaliptická sci-fi, blízká budoucnost. A jednou, jednou pokořím i ten steampunk!

Je nějaký žánr který vysloveně nemáš rád/a?
Právě ti neustále zmiňovaní trpaslíci, elfové a draci se mi časem přejedli a dnes už povídku/knihu se zmínkou o nich zavírám. Pokud si mě tedy dříve nezíská něčím, kvůlu čemu bych byla ochotná to překousnout. I to se občas stává. Dále jsem alergická na anděly a démony, ale vlkodlaky a upíry docela beru. Pokud se netřpytí na slunci...

Co mísení žánru, děláš to často, že spojíš několik žánrů dohromady?
Když si to tak člověk vezme, ono nejde ty žánry nemísit (Ehm... asi záleží na tom, co všechno si člověk představí pod termínem žánry. Řeknu to, jak si to představuju já). Samotné fantasy nejde, vždy tam musíte mít alespoň trochu akce, romantiky, nebo třeba hororu. Pisálek to dělá neustále, třeba si to ani neuvědomuje. A stejně tak já.

Většina lidí píše stejný žánr, který nejraději čte - a poslední dobou je velmi oblíbený dystopický žánr. Napsal/a jsi někdy nějakou dystopii či se k tomu chystáš?
Na začátek - co má to, co kdo čte společného s dystopickým žánrem? Zvláštně položená otázka. To, že je poslední dobou oblíbený dystopický žánr, neznamená, že já to čtu... Co to vlastně vůbec je?! *jako šílená hledá na googlu a na wikipedii* Eh... tak to jsem... nečekala. Dystopii jsem četla jednu, dvě. Ano, dvě. 1984 a Farmu zvířat. Ale to je klasika, jinak bych do toho nešla. Já vím, já vím, jsem předsudků plná baba! Ale... já nevím, mě to všechno dneska přijde takové divné... Ne, asi bych to doopravdy nečetla. A ani nepsala. Tím se ale samozřejmě nechci dotknout kohokoliv, komu se dystopie líbí! Já proti ní nic nemám! ...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ilía Ilía | E-mail | Web | 10. srpna 2014 v 17:56 | Reagovat

Já jsem překvapená, že jsi nečetla třeba Hunger Games. Rozhodně to zkus. Strašně se mi to líbilo. :)

2 tisemin tisemin | E-mail | 10. listopadu 2015 v 20:20 | Reagovat

Co Pán prstenů?? Toho taky nemáš ráda??

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama